Co to są mieszkania na doby? Czy to się opłaca?

Posiadasz wolny lokal i zastanawiasz się nad jego wynajęciem? Możesz zdecydować się na wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy. Oba te rozwiązania mają zalety, jednakże wielu właścicieli utrzymuje, że to właśnie wynajem nieruchomości na doby zapewnia wyższy zysk niż najem na długi termin. Sprawdź, czym konkretnie charakteryzuje się wynajem mieszkań na doby i czy to opłacalne rozwiązanie.

Co to jest mieszkanie na doby?

Mieszkania i apartamenty na doby to po prostu nieruchomości wynajmowane na niedługi czas: dobę lub parę dni. Najem krótkoterminowy stanowi polecaną alternatywę dla noclegu w hotelu czy pensjonacie. Obsługą wynajmu lokali na doby zajmują się zazwyczaj profesjonalne firmy, takie jak Comfort Apartments, które zrzeszają właścicieli mieszkań i apartamentów pod wynajem i pomagają im w znalezieniu chętnych gości.

Zalety wynajmu apartamentu na doby

Wynajem mieszkań na doby zapewnia wiele korzyści. Najważniejszą jest z pewnością możliwość uzyskania wysokich przychodów, przekraczających często zyski wynikające z najmu długoterminowego. Atrakcyjne, bogato wyposażone lokum, ciekawa lokalizacja, profesjonalne zdjęcia mieszkania oraz dobre zarządzanie najmem pozwala zapewnić naprawdę spory dochód. Pieniądze te często stanowią wielokrotność tego, co właściciel może otrzymać z tytułu wynajmu na długi termin. Rozwiązanie to zapewnia również dużą elastyczność cen – koszty zależą od decyzji właściciela, który może je zmienić w dowolnym momencie. W przypadku wynajmu długoterminowego zmiany kosztów nie są tak proste. Ponadto atutem wynajmu mieszkań na doby jest też możliwość zapłaty z góry. Goście zazwyczaj płacą przed przyjazdem, co wiąże się z wysokim poziomem bezpieczeństwa i komfortu dla właściciela. Nie musi on martwić się, że nieuczciwy lokator będzie zwlekał z uiszczeniem płatności.

Właściciel zyskuje też większą kontrolę nad lokum niż w wynajmie długoterminowym. Ma bowiem możliwość sprawdzania stanu mieszkania każdorazowo po wyprowadzce gości, a nie np. raz w miesiącu, podczas odbierania pieniędzy za czynsz. To jednak także dobra propozycja dla osób, które nie chcą zajmować się formalnościami i doglądaniem lokalu – odpowiednia umowa z firmą zarządzającą gwarantuje dbałość po stronie zarządcy o stan techniczny i czystość mieszkania. W ten sposób właściciel może cieszyć się wyłącznie finansowymi profitami wynikającymi z wynajmu, bez konieczności troszczenia się o lokal.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na wynajem mieszkania na doby

Najem krótkoterminowy to atrakcyjna propozycja, która może być bardzo opłacalna dla właściciela mieszkania. Powinien on jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jeśli decyduje się na w pełni samodzielne zarządzanie wynajmem, bez pomocy firmy zewnętrznej, musi pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej czystości lokum. Mieszkanie musi być sprzątane, a pościel i ręczniki prane przed przybyciem nowych gości. Po jego stronie leży też zapewnienie sprawności sprzętów i konieczność naprawy ewentualnych usterek. Ponadto warto pamiętać o ubezpieczeniu mieszkania oraz opracowaniu regulaminu dla najemców.

Wróć do bloga