Czym różni się wynajem apartamentu od hotelu?

Planujesz podróż i zastanawiasz się, gdzie zatrzymać się na nocleg? Możliwości jest wiele, ale nadal sporym zainteresowaniem wśród podróżujących cieszą się hotele. Coraz silniejszym segmentem rynku usług noclegowych stają się jednak apartamenty na wynajem. Sprawdź, czym różni się nocleg w hotelu od pobytu w apartamencie oraz dlaczego apartament na wynajem to dobry wybór.

Hotel a apartament – zakres usług i wyposażenie

Hotele to obiekty oferujące usługi o charakterze noclegowo-gastronomicznym. Co istotne, usługi te są regulowane ustawowo, a jakość ich świadczenia podlega systematycznej kategoryzacji i nadzorowi. Wybierając nocleg w hotelu, możesz zdecydować się na konkretny pokój i poprosić o ewentualną zmianę, kiedy z jakichś przyczyn nie spełnia on Twoich wymogów. Ponadto, nocując w hotelu, możesz liczyć na śniadanie albo skorzystać z dodatkowych usług, takich jak kąpiel w basenie czy masaż w strefie SPA.

Apartamenty na wynajem to natomiast prywatne lokale mieszkalne, w których możesz zatrzymać się na kilka dni. Są podzielone na strefy: sypialnie, kuchnię z jadalnią, łazienkę, dlatego każdy znajdzie w nich miejsce odpowiednie dla siebie. W zależności od standardu lokalu odnajdziesz w nich wszystko to, co w swoim własnym mieszkaniu. Apartamenty w dużym stopniu przypominają bowiem dom z jego nieformalną atmosferą oraz wyposażeniem, które jest zazwyczaj znacznie bogatsze niż w pokoju hotelowym. W apartamencie znajduje się zatem telewizor, lodówka, kuchenka, naczynia, suszarka do włosów czy żelazko, a często również mikrofalówka, sprzęt grający i pralka. Lokale te gwarantują gościom dużą swobodę i prywatność znacznie większą niż hotele. Nie znajdziesz w nich basenu czy strefy SPA, choć w najbardziej luksusowych apartamentach dostępne są jacuzzi lub sauna.

Cenowe różnice między hotelem a apartamentem

Ważną różnicą między hotelem a apartamentem jest również cena. Apartamenty na wynajem okazują się najczęściej dużo tańsze niż hotele, zwłaszcza w przypadku kilkuosobowej rodziny albo grupy znajomych. Wynajmując pokój hotelowy, należy wziąć pod uwagę nie tylko podstawową cenę, ale też opłaty za dodatkowe udogodnienia, np. śniadanie bądź obiad. Nie przygotujesz ich samodzielnie, ponieważ w pokoju w hotelu nie ma aneksu kuchennego. Znajdziesz go natomiast w apartamencie. Przygotowanie posiłku domowego pozwoli Ci zaoszczędzić spore pieniądze.

Niezależność, swoboda i prywatność

Apartamenty gwarantują komfort i prywatność. Brak recepcji i obsługi hotelowej to dla wielu osób olbrzymia zaleta. W hotelach musisz liczyć się z hałasem na korytarzach, a często też w sąsiednich pokojach. W apartamentowcu panuje natomiast spokój i cisza, co zapewnia większą wygodę i pozwala na efektywniejszy wypoczynek.

Ciekawa lokalizacja

Apartamenty na wynajem są zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta, co umożliwia wybór lokum najlepiej odpowiadającego indywidualnym potrzebom. Hotele, ze względu na swą wielkość i konstrukcję, mogą być budowane wyłącznie w konkretnych lokalizacjach. Często zatem niemożliwe jest znalezienie noclegu w pokoju hotelowym w określonej części miasta. W przypadku apartamentu jest to znacznie łatwiejsze – lokale na wynajem tego rodzaju mogą być zlokalizowane dosłownie w każdej części danej miejscowości.

Wróć do bloga