Wycieczka rowerowa po Trójmieście – co warto zobaczyć?

Ciepło, ładna pogoda, słowem: nic, tylko siadać na rower i jechać przed siebie. Kto powiedział, że do Trójmiasta przyjeżdża się tylko po to, żeby pójść na plażę? Mówimy przecież o regionie będącym niezwykle ciekawą opcją dla miłośników dwóch kółek.

Rowerem po Gdańsku i nie tylko

Jeśli chodzi o trasy rowerowe, Gdańsk sam w sobie ma wiele do zaoferowania. Miasto bywa nazywane rowerową stolicą Polski i nie są to słowa bez pokrycia. Można oczywiście od razu porwać się na pokonanie dystansu Gdańsk – Hel, ale na początku powiedzmy o wyprawie łatwiejszej, która nie powinna kosztować zbyt wiele wysiłku. Mowa o kilkunastokilometrowej trasie biegnącej w większości terenami leśnymi. Zaczynamy nad jeziorem Otomin i kierujemy się do Lublewa Gdańskiego. Droga wiedzie przez las, a więc mamy upragnioną ciszę i święty spokój. W Lublewie wart zobaczenia jest stary kościół. Po krótkiej regeneracji kierujemy się w stronę Bursztynowej Góry, by dotrzeć do Czarnego Stawu. W dalszej części leśną drogą dotrzemy do Otomina, gdzie będziemy mogli zwieńczyć naszą wyprawę odpoczynkiem na plaży. Rowerowy Gdańsk oferuje znacznie więcej, ale przenieśmy się teraz do Gdyni, która z pewnością zaspokoi nawet wymagających cyklistów.

Łatwe i trudne trasy rowerowe – Gdynia zaprasza

Gdynia to oczywiście plaże i morze, ale nie tylko. Trójmiejski Park Krajobrazowy oferuje mnóstwo rześkiego, leśnego powietrza. Lasy położone są na terenach pagórkowatych, co tylko czyni je atrakcyjniejszymi. A gdyby tak ruszyć szutrowymi, leśnymi drogami? Jeśli miejscami okazałyby się one nieco mniej równe, ale za to bardziej dzikie, to tym lepiej! Wybierzmy się szlakiem pełnym różnorodnych punktów widokowych. Pojedźmy przez cztery rezerwaty, by przekonać się, że trasy rowerowe nad morzem proponują więcej, niż mogłoby się zdawać. Jednocześnie nie należy się bać zmęczenia. Po drodze miniemy pełno wiat, stolików i ławek, przy których w razie potrzeby będziemy mogli się zatrzymać. Z pewnością miejsc do wypoczynku nie zabraknie.

Nadmorska trasa rowerowa – Trójmiasto wita

Nie ma w tym cienia przesady. Zaraz obok Neptuna, stoczni i sopockiego molo Trasa Nadmorska mogłaby pełnić funkcję wizytówki Trójmiasta. To doskonała atrakcja dosłownie dla każdego. Jesteś zaprawionym cyklistą? Nie zawiedziesz się. Masz pod opieką dzieci? Doskonale. Czeka Was łatwa, pełna atrakcji przejażdżka. Słowem: Trasa Nadmorska jest dobra dla każdego amatora rowerowych wypadów. Jej szlak jest tożsamy z przebiegiem międzynarodowej drogi EuroVelo 10/13. Jest bezpieczna – biegnie głównie przez utwardzone drogi rowerowe, wolne od ruchu samochodów. Trasa liczy ok. 30 km, ale w razie zmęczenia czy załamania pogody można szybko przemieścić się do pobliskiego przystanku SKM.

Ścieżki rowerowe, Trójmiasto – te hasła, jak widać, leżą bardzo blisko siebie. Łatwo się o tym przekonać na własne oczy. Ścieżka rowerowa Gdańsk-Gdynia niech będzie jedynie przystawką. Na dwóch kółkach zwiedzić można praktycznie całe Trójmiasto.

Wróć do bloga