Dzień dobry w Gdańsku, czyli co warto zobaczyć w mieście Neptuna?

Planujesz pobyć przez kilka dni w Gdańsku i zastanawiasz się, co warto w tym czasie zwiedzić? Stolica Pomorza obfituje w wyjątkowe zabytki i atrakcje, które pozwolą Ci spędzić przyjemnie czas samodzielnie lub z całą rodziną. Sprawdź zatem, co warto zwiedzić w Gdańsku.

Co można zwiedzić w Gdańsku za darmo? Droga Królewska i Dom Uphagena

W mieście dostępne są liczne atrakcje i zabytki gdańskie. Co ważne, wiele z nich można zobaczyć za darmo. Zwiedzanie Gdańska rozpocznij od Drogi Królewskiej znajdującej się w Głównym Mieście. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej do Bramy Zielonej położonej nad Motławą. Swą nazwę zawdzięcza temu, że przed wiekami pokonywali ją polscy królowie wizytujący Gdańsk. Jednym z wartych zobaczenia miejsc na Drodze Królewskiej jest Dom Uphagena – dawna siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, w którym zobaczysz, jak żyli bogaci mieszczanie w XVIII wieku. Muzeum jest dostępne do zwiedzania za darmo w poniedziałki.

Gdańsk – co można zwiedzić? Fontanna Neptuna

Na rynku w 1633 roku stanęła fontanna Neptuna, do dziś pozostająca jednym z najważniejszych symboli Gdańska i zarazem najchętniej fotografowanym przez turystów miejscem w mieście. Według legendy to właśnie bóg morza przyczynił się do powstania popularnej nalewki Goldwasser. Neptun, oburzony wrzucaniem monet do fontanny, uderzył w wodę swym trójzębem, rozbijając szlachetny kruszec na drobne płatki, które do dziś zdobią słynny likier.

Dwór Artusa

Wymieniając najważniejsze, warte zobaczenia zabytki gdańskie, nie sposób pominąć Dworu Artusa zlokalizowanego naprzeciwko fontanny Neptuna. Obiekt ten jest nazywany salonem dawnego Gdańska. W środku zgromadzono dziesiątki dzieł lub ich replik, które nawiązują do mitów i legend starożytnych i średniowiecznych. To właśnie tu znajduje się m.in. największy piec kaflowy Europy, który mierzy ponad 10 metrów i składa się aż z 520 bogato zdobionych, ręcznie robionych kafli. Dwór Artusa można zwiedzać bezpłatnie w poniedziałki.

Muzeum Bursztynu

Planujesz zwiedzanie z dziećmi Gdańska? Zabierz je do Muzeum Bursztynu. Miasto to od wieków słynie z biżuterii i przedmiotów wytwarzanych z jantaru. Na multimedialnej, nowoczesnej wystawie muzealnej prezentowane są tysiące eksponatów, w tym nie tylko bursztyn bałtycki, ale również bryłki z całego świata. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują bryłki jantaru z zatopionymi w środku zwierzętami i roślinami. W tych wyjątkowych okazach znajduje się zatem „życie” sprzed milionów lat! Muzeum można zwiedzać bezpłatnie w każdy poniedziałek.

Darmowe atrakcje w Gdańsku – Park Oliwski

Co można zwiedzić w Gdańsku za darmo? Koniecznie odwiedź Park Oliwski. To niezwykle urokliwe miejsce, które zachwyci Cię bogactwem zróżnicowanej przyrody i zwierząt. Znajdziesz tu kilka różnych stylów aranżacyjnych. Znajduje się tu zatem część angielska, francuska, a nawet japońska. Jeśli planujesz zwiedzanie z dziećmi, to pociechy na pewno zachwycą się Grotą Szeptów, której niezwykła akustyka dostarczy im mnóstwo frajdy. Na uwagę zasługuje też niewielki wodospad i tajemnicza bukowa aleja. Na obszarze parku mieści się Spichlerz Opacki, a do terenu przylega Katedra Oliwska i Oddział Sztuki Nowoczesnej. W katedrze znajdują się największe w Polsce organy.

Wróć do bloga