Gruba ryba, czyli wędkowanie nad morzem

Jeżeli wędkarstwo to Twoje hobby, zapewne chciałbyś poświęcić mu sporo czasu podczas swojego urlopu. Wędkowanie to świetny sposób, aby się skutecznie odprężyć, spędzić wiele godzin na świeżym powietrzu, a być może także oddać się zadumie. Podczas wakacji można to połączyć z odrywaniem nowych łowisk, np. nad polskim morzem. Sprawdź, co warto wiedzieć o wędkowaniu nad morzem.

Czy trzeba mieć pozwolenie na wędkowanie nad morzem?

Każdy miłośnik amatorskiego łowienia ryb z pewnością posiada wyrobioną kartę wędkarską, umożliwiającą mu połów w krajowych wodach śródlądowych. Nie będzie ona jednak potrzebna do wędkowania w Bałtyku. Należy natomiast wykupić specjalne pozwolenie w Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego. Możemy uzyskać je na tydzień, miesiąc lub rok. Co istotne, nie ma możliwości otrzymania go z wyprzedzeniem na konkretny termin – zaczyna obowiązywać od dnia dokonania wpłaty na konto. W przypadku ewentualnej kontroli wystarczy okazać dowód tożsamości oraz potwierdzenie przelewu.

Jakie ryby żyją w Bałtyku?

Łowiska nad morzem obfitują w wiele gatunków ryb. Wynik połowów zależeć będzie przede wszystkim od pory roku, temperatury wody i miejsca. Największa różnorodność panuje w okresie wiosenno-letnim, kiedy możemy spodziewać się troci, fląder, sandaczy, łososi, dorszów, okoni, płotek, jazi, węgorzów oraz okoni. Pamiętajmy jednak, że złowione ryby nie mogą trafić do sprzedaży, a do ich połowu zabronione jest używanie sprzętu do komercyjnego rybołówstwa. Musi wystarczyć specjalna wędka morska. Powinniśmy też przestrzegać ustalonych limitów połowów, zgodnie z którymi wolno w ciągu doby wyłowić np. tylko sześć sztuk sandacza i szczupaka czy dziesięć sztuk dorsza.

Połów ryb nad morzem z kutra czy wędkowanie z plaży?

Wędkarstwo morskie ma różne odmiany i nie chodzi tutaj wyłącznie o techniki połowu. W wielu nadmorskich miejscowościach istnieje możliwość wypłynięcia kutrem na pełne morze, wraz z doświadczoną załogą. To niezapomniane przeżycie i szansa na lepszy połów, np. metodą trollingu, czyli ciągnięcia przynęty przez łódź. Wędkowanie nad morzem z brzegu będzie z kolei na pewno tańsze, a metoda surfcastingu okazuje się całkiem skuteczna, chociażby na leszcze i płocie. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wędkowanie z plaży nad morzem, czy z kutra rybackiego, musimy posiadać odpowiednio mocny sprzęt, przystosowany do słonej wody.

Jakie są najlepsze łowiska nad morzem?

Jeżeli na wakacje planujesz morskie wędkowanie Gdańsk to doskonałe miejsce jako baza wypadowa. Znajdziesz tutaj wiele możliwości noclegu, a jednocześnie z łatwością dostaniesz się stąd nad Zatokę Gdańską i będącą jej częścią Zatokę Pucką. To aż 365 km2 znakomitego łowiska, gdzie sezon wędkarski trwa znacznie dłużej w porównaniu z wodami śródlądowymi. Masz tu dużą szansę na złowienie łososia, dorsza, śledzia, szprota, storni, turbota, belony czy węgorza. Warto dodać, że wyławiane w tym akwenie ryby nadają się do spożycia, co potwierdziły badania Morskiego Instytutu Rybackiego.

Wróć do bloga